Na Slovensku je už len veľmi málo obcí v ktorých nie je žiaden mobilný signál. Už sme si všetci akosi zvykli, že sme online prakticky hocikde a hocikedy. Doteraz však existujú miesta, kde jednoducho žiaden signál “neprenikne”. Či už sú to odľahlé husto zalesnené oblasti, doliny v Tatrách, lesy v národných parkoch a podobne. Dovolať sa v týchto oblastiach napr. záchranárov či inej pomoci je teda prakticky nemožné.

Bohužiaľ, na Slovensku to nie je žiadnou raritou, ak sa aj dnes nájdu obce, kde ľudia žijú bez akejkoľvek možnosti spojenia ( s výnimkou pevnej telefónnej siete, niekedy aj bez tejto možnosti).  Aj obec Príkra je miesto, kde mobilný signál za roky fungovania mobilných sietí na Slovensku ešte nedorazil. Ak máte šťastie, malé zvyšky ( skôr len odrazy) signálu v Príkrej chytíte len na kopci pri bývalej škole. Aj napriek tomu, že Príkra je malá dedina, k odoslaniu čo i len jednej SMSky sa z oboch koncov prejdete k škole pekný kúsok. O internetovom pripojení, hoci len v 3G sieti škoda vôbec hovoriť, 4G znelo doteraz v Príkrej ako sen z paralelnej galaxie zvanej Bodružal.

Prichádza 21. storočie, držte si klobúky

Rok 2020 bol pre obec Príkra v tomto smere prelomový. Začal sa plánovať 4G vysielač spoločnosti O2 Slovakia nad obcou, na neďalekom vrchu Čierťažík ( 579 m.n.m.) . Píše sa rok 2021 vysielač je dokončený, tesne pred spustením.

Približnú polohu označuje bod v mape:

Vysielač má 40 metrov, takže po pripočítaní výšky Čierťažíka sa signál do okolia šíri z výšky viac ako 600m. Pokrytie 4G sieťou by mal zaručiť v obciach Príkra, Bodružal, Nižný Komárnik a zlepšiť pokrytie by sa malo dosiahnuť aj v obci Krajná Bystrá.

Ak sa rozhliadneme okolo obce Príkra, je jasné, prečo sa mobilný signál do tejto oblasti šíril veľmi slabo, resp. vôbec. Ako aj názov obce napovedá – Príkra – príkre ( strmé svahy ) , v okolí obce sa nachádza niekoľko vrchov s výškou cca 450 – 600m. Je teda veľmi náročné, aby signál takýto terén prekonal a dostal sa do doliny v ktorej leží obec Príkra. Riešením bude teda vysielač stojaci na jednom z najvyšších bodov v okolí vyžarujúci práve do spomínanej doliny aj okolitých obcí.

kopce v okolí obce Príkra

Vrchy v okolí obce Príkra ( zdroj mapy.cz )

Fotografie samotného 4G vysielača O2

Ostáva už teda len niekoľko dní, možno týždňov do spustenia vysielača a historického okamihu pokrytia mobilným signálom aj tej najmenšej obci na Slovensku. V prípade dohody sa na stožiar môžu umiestniť aj vysielače ďalších operátorov.

Za fotky a informácie o vysielači ďakujeme Ivanovi Markovi. Takýto výhľad na Príkru z vrcholu vysielača si ale môžu vychutnať len zamestnanci O2, napríklad Ivan 🙂

Takto vyzerá dostupnosť O2 služieb v novembri 2021 ( volanie aj internet)

Tip na článok: Chcete v obci vysielač? Operátorov sme sa pýtali, čo treba robiť

Panoramatické výhľady z vrcholu vysielača nad obcou Príkra

( foto: Ivan Marko)

Smer severovýchod, výhľad smerom na Poľsko

Pohľad do doliny, v doline obec Príkra.

V diaľke Bodružal, v skutočnosti len pár kilometrov od Príkrej.

Pohľad smerom na Poľsko, v pozadí Komárnik.