Údolie Smrti, Tanky, Dukla Pass, Death Walley, T-34

Obec Príkra leží na severovýchode Slovenska v regióne, ktorý počas druhej svetovej vojny zasiahli nesmierne kruté boje. Len 18 km od obce sa nachádza Údolie smrti, kde na jeseň roku 1944 odohrali ťažké boje v rámci Karpatsko-duklianskej operácie. Výrazné straty utrpeli obe strany. Dodnes je v tomto údolí niekoľko artefaktov pripomínajúcich krvavé dni vojny.

Asi najnavštevovanejšou spomienkou je bojisko a tanky pri obci Kružlová a tiež obrovský nápis ÚDOLIE SMRTI. Obci sa v roku 2020 podarilo zrevitalizovať voľne stojace tanky a v roku 2021 by mala pribudnúť k nápisu aj nová vyhliadková veža v tvare strely – náboja, odkiaľ bude na údolie ešte lepší výhľad. Veža by mala byť vysoká 13,5m a pripomínať bude náboj do československej pušky Mauser vz. 24.

Zdroj: Ocú Kružlová